• 15 26 489 89
 • kontakt@djzone.pl
 • pon - pt: 08.00 - 17.00
 • 30

  lis

  2015

O czym pamiętać wynajmując samochód?

Osoby, które wypożyczają samochód na zagraniczne wakacje, niemal zawsze przekonują się, że wymaga on dodatkowego wyposażenia. Opcja taka jest dostępna w niemal każdej wypożyczalni, choć należy liczyć się z tym, że korzystanie z niej będzie się wiązało z dodatkową opłatą. W przypadku fotelików oraz podkładek dla dziecka ceny wahają się od pięciu do nawet trzydziestu złotych za dobę, wypożyczenie nawigacji GPS to koszt od dziesięciu do czterdziestu złotych, a telefony i wi-fi on board to dobowy koszt od pięciu do piętnastu złotych. Wyjazd samochodem za granicę również jest często postrzegany jako opcja dodatkowa, a ceny oscylują na poziomie od piętnastu do czterdziestu złotych za cały okres wynajmu. Na tym nie kończą się zresztą możliwości klientów, wypożyczalnie dobrze radzą sobie bowiem nawet z tymi życzeniami, które są postrzegane jako zdecydowanie bardziej nietypowe. Można więc liczyć na przyczepki, bagażnik dachowy, mini odbiornik telewizyjny, a nawet na konsolę do gier.

Niestety, nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez wypożyczalnię sprawiają tak korzystne wrażenie. Niemal zawsze należy liczyć się także z ukrytymi kosztami. Najczęściej pojawia się w tym kontekście tak zwana kwota końcowa wynajmu, wiele osób zapomina bowiem, że warto sprecyzować, czy zawiera już ona 23 procent podatku, czy też jeszcze nie. Końcowa kwota wystawiona na fakturze lub umowie może się zatem w istotny sposób różnić od tego, co było ustalane w rozmowie z pracownikiem wypożyczalni. Innym wydatkiem są opłaty przygotowawcze, a więc te, które wiążą się z przygotowaniem pojazdu do wynajmu. W ich skład wchodzi między innymi: dotankowanie pojazdu, jego mycie oraz uzupełnianie płynów. Niektóre wypożyczalnie informują o wprowadzeniu takiej opłaty, koszt czynności przygotowawczych waha się zaś w przedziale od pięćdziesięciu do stu złotych. Jeśli nie ma jej w cenniku, dobrym rozwiązaniem jest staranna analiza regulaminu. Innym kosztem, z jakim należy się liczyć jest limit kilometrów, choć zdecydowana większość firm odchodzi już od stosowania podobnego ograniczenia.

Korzystanie z wynajętego samochodu Niestety, nie jest to jeszcze norma i raz na jakiś czas można spotkać podmiot, który za każdy przejechany kilometr dodaje sobie niewielką kwotę. Niestety, mamy do czynienia z dość drogim rozwiązaniem. Innym kosztem, który może zaskoczyć jest ten, który wiąże się z myciem samochodu. Każda wypożyczalnia ma obowiązek wydania klientowi czystego pojazdu. I my powinniśmy zrobić to samo, choć problemem nie będzie scedowanie tego obowiązku na wypożyczalnię. Warto jednak upewnić się, czy nie będzie to oznaczało dodatkowych kosztów. Kosztem takim jest bez wątpienia udział własny w szkodzie komunikacyjnej. Podczas wyprawy może nam się przydarzyć stłuczka i jeśli to my będziemy jej winni, zostaniemy obciążenie kosztami związanymi z ewentualnymi naprawami. Na ogół zobowiązanie wynosi do 1000 PLN za każdą szkodę, która jest likwidowana w ciężar polisy AC. Tu warto doprecyzować warunki umowy, często można bowiem usłyszeć o podmiotach, które nakazują płacić sobie 1000 PLN za najdrobniejszą nawet rysę. Warto też pamiętać, że depozyt nie jest tym samym, co udział w szkodzie.

 • Telefon:
  15 26 489 89

 • ul. Sosnowa 6
  30-596 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@djzone.pl

O nas
logo-footer

Witamy na stronie djzone. Opracowane przez nas artykuły są uaktualniane na bieżąco. Opisujemy tu najlepsze środki lokomocji dla przyjezdnych oraz osób z Krakowa planujących wyjazd za miasto i nie posiadających w danym momencie samochodu. Mamy nadzieję, ze skorzystacie z naszych informacji i okażą się one przydatne.

Banner

Strona naszego partnera merytorycznego. Zapraszamy do zapoznania się naszym zdaniem z eksperckim artykułem na temat leasingowania samochodów do 3,5 tony.

© Copyright djzone. All Rights Reserved.