• 15 26 489 89
 • kontakt@djzone.pl
 • pon - pt: 08.00 - 17.00
 • 13

  lis

  2015

Wynajem samochodów - historia i współczesność

Choć może nam się wydawać, że mamy do czynienia z usługą stosunkowo nową, w rzeczywistości historia wynajmu aut sięga dość daleko w przeszłość. Okazuje się, że jej korzenie sięgają starożytności, choć wówczas nie wypożyczano samochodów, ale rydwany stanowiące najpopularniejszy środek transportu w tamtym czasie. Pierwsza wypożyczalnia samochodów powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 1915, a jej prekursorem był Joe Saunders. Jeszcze przed inauguracją działalności swojej firmy Saunders zaprojektował urządzenie służące do pomiaru kilometrów przejechanych przez klientów. W tych czasach samochód był przede wszystkim symbolem prestiżu, z wypożyczalni korzystali więc przede wszystkim przedstawiciele świata biznesu. Przejechanie jednej mili wiązało się z kosztem około 10 centów, co nie było sumą, na zapłacenie której mógł pozwolić sobie każdy.

Mimo wszystko firma cieszyła się dużą popularnością i mogła się swobodnie rozwijać, a liczba klientów systematycznie się zwiększała. Szybko okazało się też, że rośnie dla niej konkurencja. Pierwszy poważny kryzys branża odnotowała wraz z nadejściem drugiej wojny światowej, zaraz po jej zakończeniu doszło jednak do zmian na lepsze. Wykorzystał je Warren Avis, który wpadł na to, że wynajem aut będzie jeszcze bardziej efektywny, jeśli agencje będą lokalizowane przy lotniskach. Dzięki temu możliwa była sprawna obsługa powracających do domu żołnierzy oraz tych wojskowych, którzy udawali się na wojnę. Oczywiście, współcześnie mamy do czynienia z wieloma zmianami, a z wynajmu aut korzystają dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. O wynajmie samochodów w samych superlatywach wypowiadają się między innymi turyści, którzy zyskują dzięki temu szansę na poznanie wiele różnych miast podczas urlopu w obcym kraju.

Wynajem aut przez biznesmenów Wynajem jest też nadal atrakcyjny dla biznesmenów, daje bowiem możliwość bycia mobilnym. Wielu z nich wsiada w samochód natychmiast po opuszczeniu samolotu, pozwala to bowiem na oszczędność czasu, a ten w świecie biznesu jest szczególnie cenny. W Krakowie wynajem aut stał się popularny przede wszystkim dzięki rozwojowi gospodarki i turystyki. Mamy przecież do czynienia z jednym z piękniejszych miast Polski. Wynajem samochodu daje tu turystom szereg możliwości. Umożliwia między innymi pokonanie w dziesięć minut trasy do Wieliczki i Niepołomic, dwudziestominutową podróż z centrum do Ojcowa oraz taki sam czas, aby zobaczyć Zamek w Pieskowej Skale. W pobliżu Krakowa znajduje się również wyjątkowo interesująca Kopalnia Soli w Bochni, a kilkadziesiąt kilometrów od miasta – Park Miniatur oraz Parki Dinozaurów.

 • Telefon:
  15 26 489 89

 • ul. Sosnowa 6
  30-596 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@djzone.pl

O nas
logo-footer

Witamy na stronie djzone. Opracowane przez nas artykuły są uaktualniane na bieżąco. Opisujemy tu najlepsze środki lokomocji dla przyjezdnych oraz osób z Krakowa planujących wyjazd za miasto i nie posiadających w danym momencie samochodu. Mamy nadzieję, ze skorzystacie z naszych informacji i okażą się one przydatne.

Banner

Strona naszego partnera merytorycznego. Zapraszamy do zapoznania się naszym zdaniem z eksperckim artykułem na temat leasingowania samochodów do 3,5 tony.

© Copyright djzone. All Rights Reserved.